سبک زندگی

سخنان مقام معظم رهبری در باب سبک زندگی

 

یکى از ابعاد پیشرفت با مفهوم اسلامى عبارت است از سبک زندگى کردن، رفتار اجتماعى، شیوهى زیستن – اینها عبارةٌ اخراى یکدیگر است – این یک بُعد مهم است…

ما اگر از منظر معنویت نگاه کنیم – که هدف انسان، رستگارى و فلاح و نجاح است – باید به سبک زندگى اهمیت دهیم؛ اگر به معنویت و رستگارى معنوى اعتقادى هم نداشته باشیم، براى زندگى راحت، زندگى برخوردار از امنیت روانى و اخلاقى، باز پرداختن به سبک زندگى مهم است. بنابراین مسئله، مسئلهى اساسى و مهمى است…

در درجهى اول، نیاز تمدنسازىِ اسلامىِ نوین به ایمان است. این ایمان را ما معتقدین به اسلام، پیدا کرده ایم. ایمان ما، ایمان به اسلام است. در اخلاقیات اسلام، در آداب زندگى اسلامى، همهى آنچه را که مورد نیاز ماست، میتوانیم پیدا کنیم؛ باید اینها را محور بحث و تحقیقِ خودمان قرار دهیم. (بیانات در دیدار جوانان استان خراسان شمالی، 1391)

 

سبک زندگی در بیانیه گام دوم

سخن لازم دراینباره بسیار است. آن را به فرصتی دیگر وامیگذارم و به همین جمله اکتفا میکنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیانهای بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه میطلبد که باز چشم امید در آن به شما جوانها است. (بیانات گام دوم،1397)

 ضرورت پرداختن به مقوله سبک زندگی

1- سبک زندگی رایج و آن چه که امروز به صورت گسترده ترویج داده می­شود و هم اکنون در حال رشد است، مروج فرهنگ و ارزشهای غربی است.

2- تعارض سبک زندگی رایج با بسیاری از آموزه های دینی و آن چه دین از حیات دینی ترسیم می­نماید. در سبک زندگی کنونی رعایت بسیاری از احکام دشوار است و زمینه برای رشد خلق و خوی غیردینی فراهم است.

3- در کنار هم آمدن آموزه های دین اسلام که سازنده یک حیات  دینی است ، یک نظام منسجم و حکیمانه را ترسیم می­نماید که می­تواند در زمان­ها و مکان­های گوناگون جلوه­گر شود و اقتضائات زمانه خویش را در بر گیرد و برای آن­ها متناسب گردد.

4- در فضای شیوه زیستن دینی و حیات طیبه در عالم دینی، افراد دین دار و جامعه، آمادگی پذیرش عقاید و اخلاق و احکام دینی را خواهند داشت. آنچه که ملکات اخلاقی و اعتقادات و باور های بنیادین دینی را حفاظت می نماید، زیستن در بستر یک حیات طیبه دینی است.

5- تحول و غرب زدگیِ سبک زندگی کنونی جامعه ما، یکی از عوامل کاملا موثر در بروز بسیاری از ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی است.

6- سبک زندگی امروز درون مایه اصلی تهاجم غرب به فرهنگ انقلاب اسلامی و اصلی­ترین وجهه جنگ نرم غرب علیه انقلاب اسلامی و اسلام در جهان در زمانه کنونی است.

7- بسط سبک زندگی غربی در روند­های فرهنگی کشور:

بسیاری از جریان­های فرهنگی فعال و پر مخاطب در کشور که در خدمت اندیشه و یا بدنۀ روشنفکران و غرب­زدگان هستند، امروز بر ترویج سبک زندگی غربی، همت گماشته­اند.

8- سبک زندگی و پدید آمدن قشربندی فرهنگی اجتماعی نوین:

جامعه امروز ایران به ویژه در شهرهای بزرگ به سوی یک قشر بندی اجتماعی با محوریت سبک زندگی پیش می­رود. این قشر بندی سبب پدید آمدن اقلیت­های فرهنگی و به طور کل طبقات اجتماعی فرهنگی می­شود.

راهکارهای کلان سبک زندگی در اندیشه مقام معظم رهبری

شیوه های مختلف مواجهه با سبک زندگی و رفتار اجتماعی

اینفوگرافی ص 4 کاتالوگ

تمامی شیوه های مذکور مفید و قابل استفاده هستند ولی با توجه به:

1- راهبردهای کلان ارائه شده در سخنان رهبری

2- ماهیت روند پژوهی و تطبیق با شاخصه های سبک زندگی

شیوه مورد استفاده شتابدهنده برای ورود به مقوله سبک  زندگی بر اساس روندها می باشد.

محورهای اصلی اقدام محوری  (مدیریت روندهای سبک زندگی)

اینفوگرافی ص5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *